Vyrážím na volnou nohu

Jsou to víc jak tři roky, když jsem po spoustě životních kotrmelců zakotvil v PeckaDesign. A byla to jízda. Za tu dobu jsem se naučil spoustu věcí, poznal desítky zajímavých lidí, otevřelo se mi nespočet dveří. Marketingové oddělení rostlo a já s ním. Před rokem jsem se z konzultanta stal marketingovým ředitelem a jízda pokračovala. Řídit team byla zajímavá zkušenost. Časem jsem ale zjistil, že mě tato práce nenaplňuje a něco mně začínalo chybět – pépécečka.

Během roku jsem navíc odškolil několik interních PPC workshopů ve firmách a agenturách a zjistil, že mě to neskutečně baví. Celý den mluvíte o tom, čím žijete, s lidmi, co hltají každé vaše slovo, a ještě za to dostanete zaplaceno. Splněný sen.

Někdy na jaře jsem dospěl k názoru, že “teď je ten čas” a dal s těžkým srdcem výpověď. Mám za to, že skupina lidí, která se v PeckaDesign sešla, je skvělá nejen lidsky, ale i profesně. Opouštím tak partu lidí, kteří mi budou upřímně chybět.

Vydávám se tedy na volnou nohu

I díky setkání s Petrou Větrovskou a Martinem Matějkou, kteří se stali mými freelance mentory, jdu na volnou nohu dostatečně vyzbrojen. Práci na volné noze si nijak neidealizuji. Přesto se těším.

Plány mám velké. Chci se naplno věnovat PPC kampaním, pořádně se opřít do scriptů a automatizace PPC kampaní. Chci se věnovat osobnímu vzdělávání a vyhradit si na to více času. Už nyní mám dlouhý seznam věcí, které chci zkusit a nasadit. Na podzim také otevřu veřejná školení PPC kampaní pro začátečníky a dál chci pokračovat v interních PPC workshopech ve firmách.

Moje spolupráce s PeckaDesign úplně nekončí, naopak dále se budu starat o dva mé oblíbené klienty a mentorovat další PPC kampaně. Jsem přesvědčen, že z oboustranné spolupráce budou těžit obě strany i nadále.

Proč tohle všechno?

Chci se držet své specializace a jít ve svém oboru do hloubky. Chci do své práce dát maximum, ale chci také kvalitně odpočívat a trávit volný čas. A to co od volné nohy především očekávám je svoboda. A za svobodu se i umírá, já kvůli ní jen opustil jistotu fajn zaměstnání. Držte mi palce!

PS: První den na volné noze mi přišel krásný email od Peti Větrovské, o který se s vámi musím podělit:

Ahoj Kájo,

dnes jsi se stal frílencou a začíná ti nové, krásné, období života. Tvůj pohled na frílencing se teď výrazně změní. Přestaneš si myslet, že freelancer celý den nic nedělá, že když nechodí do kanceláře nemaká a když je mimo ČR, tak je to zákonitě dovolená. Pochopíš, že freelancer defaultně nepřehrabuje prachy vidlema – tu hromadu prachů, pro které se moc nenadře. Brzo uvidíš, že freelancing je dost dřina. Musíš makat sám za sebe a musíš hodně makat sám na sobě. Nebude tu sice nikdo, kdo by dělal průsery, které ty budeš muset žehlit, to je skvělá výhoda. Jenže, nebude tu ani nikdo, kdo by se staral o tvůj růst, to musíš sám. Nebude tu nikdo, kdo by to vzal za tebe, až budeš mít rýmičku nebo budeš chtít jet na dovolenou. Nebude tu nikdo, kdo by ti pomohl, až toho na tebe bude moc. Bude to drsný a budou fakt zlý chvíle. Ale věř mi, že tohohle životního kroku nebudeš litovat. A kdyby jo, vždycky s tím můžeš skončit, vrátit se do zaměstnání nebo dělat něco jiného. Můžeš cokoliv co budeš chtít!

Protože teď tě čeká období, kdy snadno uděláš chybu ze strachu z nejistoty, tady máš takový frílenca best practices. Až nebudeš vědět jestli tohle jo nebo ne, připomeň si tahle základní pravidla:

 1. NIKDY nedělej nic pro prachy, i kdyby nebylo na chleba, neber zakázku, která by tě netěšila, frustrovalo by tě to a bloknul by sis šanci a hlavu na práci, kterou opravdu dělat chceš
 2. Nezapomínej na to, proč jsi na volnou nohu šel. Chtěls žít život. Nechtěls prachy. Neprodej svůj volný čas, važ si ho, je to to nejcennější, co máš.
 3. Drž se svých hodnot jako doteď, děláš to dobře. Nebuduj dementní brandýsek za každou cenu. Seš sám, nepotřebuješ moc, drž se kvality, kašli na kvantitu.

Jako jo, v tý části, že ti nikdo nepomůže jsem trochu kecala, kdekdo ti pomůže. Máš tu PPC komunitu, která tě miluje a svý frílenca kámoše, co tě podpoří. No a taky tu, že jo, máš mě. Kdyby cokoliv, piš, volej, dojeď, dojedu. Ne až přijde krize, hned jakmile by klesl pocit osobního štěstí pod 100 %.

Tak hodně štěstí! :-)

12 Komentářů k "Vyrážím na volnou nohu"

 1. Připojuju se k prvnímu bodu Větrovky: ber jen zakázky, které tě budou bavit.
  + z peněz se raduj až budou na účtu, sliby, domluvy ani smlouvy se nepočítají

  a držím palec :)

 2. Krásné, tak ať se daří :-)

 3. Jarda Vidim | 5.9.2016 z 8:09 | Odpovědět

  Hodně štěstí a drž se, Karle…

 4. Ať se daří :-)

 5. Vítej, držím palce :-)

 6. Kadle, až budeš chtít půjčit stravenky z mé nabité zaměstnanecké prkenice, neboj se zeptat :). Tož ať Ti to konvertuje.

 7. Jiří Homola | 5.9.2016 z 16:56 | Odpovědět

  Hodně štěstí

 8. Hodně štěstí a ať se daří. To co ti poslal Petra by se mělo tesat do kamene!

 9. Skvěle napsáno a přesně souhlasím s tím, co napsal Karel :) Kdo je na volné noze, rozhodně ocení tu volnost a to, že můžeme dělat práci, kterou milujeme.

 10. Jana Bláhová | 5.9.2016 z 18:56 | Odpovědět

  Ať se daří! Všechny moc přejeme!

 11. Karle, ať se daří!
  A ty 3 body od Větrovky, za to teda #palechore. Vytisknout, přilepit, každý ráno a večer přečíst!

 12. Přeji živou vodu do dní, kdy po 15 hodinách mentální vyčerpanosti řekneš „DOST, musím si přeci lehnout“, dále několik schopných „záskoků“ – schopných lidí na doby, kdy nebudeš vědět, kam dřív skočit nebo když chytne pověstná rýmička.
  Tvůj blog je dobrý a zároveň souhlasím s Petrou, že není důležité ho mít úplně v TOP pyramidě (jsem živý tichý důkaz – cíleně a schválně).
  Ať se daří! Nakročeno je, dále levá střídá pravou.
  PS: Nápad – je podzim – co jsme tu, mohli bychom se někde neformálně potkat, pustit draka, ugrilovat sele, …

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*